Nekonečné moře

Autor: Rick Yancey
Český název: Nekonečné moře
Originální názevThe Infinite Sea    
Knižní série: The 5th Wave #2      
Žánr: román, YA (Young Adult), Sci-Fi
Nakladatelství: Baronet (CZ), Penguin Books (En) 
Anotace:
Cassie Sullivanová a její druhové přežili čtyři vlny ničení způsobené Jinými. Nyní, zatímco byla lidská rasa téměř vyhlazena a Pátá vlna se žene krajinou, stojí mladí lidé před volbou: 

připravit se na zimu a doufat v návrat Evana Walkera, nebo se vydat hledat další přeživší, než je nepřítel obklíčí. Protože další útok je velice pravděpodobný – je neodvratný.

Nikdo však nemůže tušit, jak hluboko Jiní klesnou, ani jak vysoko se lidskost dokáže vzepnout, aby stanula v konečné bitvě mezi životem a smrtí, mezi nadějí a zoufalstvím, láskou a nenávistí..

Hodnocení knihy:              Hodnocení obálky:
Svět je jako hodiny, kterým dochází baterie.

Pátá vlna ničivé mimozemské invaze je v plném proudu. Co je ale čeká dál? Jaký je vlastně plán Jiných? Cassie a její přátelé hrají o čas. Zatímco se skrývají ve starém hotelu a vyčkávají na návrat Ewana Walkera, který bojuje o svůj vlastní život, přichází další zkouška, tentokrát v podobě tajné zbraně Jiných. Přežijí opět? A může Cassie Ewanovi věřit? Co před ní tají? A jaký bude nakonec osud jejich milované Země? Nekonečné moře přináší další řadu otázek a odpovědí.

Sullivanová měla svého vojáka s krucifixem 
a já mám teď svého.

Eso vyráží na vlastní pěst vstříc nebezpečí. Jenže díky Pusinky, její mise skončí fiaskem a obě se najednou ocitají v mimozemském zajetí. Podaří se jim společně uniknout? Eso zjišťuje, že teď záleží jen na jedné věci. Na lidskosti. 

Ben Parish/Zombie, Cassie Sullivanová, Sam/Nuget, Piškot a Dumbo se ukrývají v hotelu a promýšlejí další plán. Jejich čekání jim ale brzy znepříjemní pozdrav v podobě tajné zbraně Jiných.  

Ewan Walker musí najít Cassie. Je ale vážně zraněný a vůbec to s ním nevypadá dobře. Navíc naráží na další překážku, jak jinak než v mimozemské podobě. 

     

 Já jsem lidstvo. 
Cynický, naivní, laskavý, krutý, 
měkký jako chmýří, tvrdý jako ocel.

Apokalyptický nádech nabývá čím dál větších rozměrů a hlavním hrdinům dochází čas stejně rychle jako Zemi. 
Druhý díl trilogie Pátá vlna je pokračováním osudu Cassie Sullivanové a jejích přátel. Nekonečné moře tentokrát sází na zvědavost čtenářů a ukazuje děj ze zcela jiné perspektivy.  

Nekonečné moře je svým způsobem zcela jiný příběh. A rozhodně úplně jiný než Pátá vlna. Pro mě to byl maličko šok a myslím, že pro čtenáře prvního dílo to bude asi taky. Má to svoje klady a zápory, které se pokusím vysvětlit s co nejméně použitých spoilerů (a věřte mi, že to bude těžké...).

Nejdřív vás zmate, kde se v příběhu vzal starý hotelu. Pak nastane druhý šok. Kdo vlastně děj vypráví? Hlavní a spojující postava Páté vlny, Cassie, v Nekonečném moři totiž vůbec není hlavní postava a za svůj hrdinský čin v prvním díle je odměněna titulem okrajové postavy. Co ale člověk nepochopí, je to že autor místo Cassie, se kterou se čtenář v prvním díle tak ztotožnil, dal přednost Ewanovi a Esu. Čím si to zasloužili zrovna ti dva, to vážně nevím. Z jejich úhlu pohledu má čtenář pocit, že kniha přišla o víc jak polovinu emočního náboje než měla Pátá vlna. Mě teda přišla taková víc plochá. Chladná. 

     
 
Vývoj postav je taky zajímavý. Ben Parish je stále skvělý vůdce, až na fakt že skoro umírá. O Cassie se snad nedá říct skoro nic. Zato Eso se úplně změnilo. Ztratilo tu svoji chladnou fasádu a záleží ji na jediném člověku, co ji štval nejvíc. Ironie?  K tomu je to právě ona, kdo odhalí zajímavou informaci o Jiných. Přehlížený outsider Piškot se stane hrdinou. A o Ewanu Walkerovi si člověk vůbec neví co myslet. Na jednu stranu pro lásku ke Cassie i zabíjí a na druhou stranu ji na konci knihy řekne důležitou informaci, jak celé to šílenství zastavit, jen tak mimochodem, jako by se nechumelilo. Tak on to jako ví celou dobu a řekne to až TEĎ?? 
Co to má být?

Najednou nevím, jak chci, aby páry skončily dohromady (pokud všichni nezemřou a Zemi neobsadí mimoni...). Ewan mě naštval. Najednou začínám cítit sympatie k Parishovi. U něho si ale člověk není jistý, jestli má víc rád Eso (které má taky svůj nový objev) nebo Cassie, s kterou v jednom kuse flirtuje. Každopádně je otázka jestli vůbec přežije. No a kdo vůbec přežije celkově. 

Přísahám, že jestli všichni umřou, tak zabiju Ewana Walkera!! ;)

A taky jsem zvědavá jestli (a jak?) natočí filmovou adaptaci i druhého dílu, protože je tam víc myšlenkových pochodů, které jsou důležité, než bylo v prvním díle a u toho to vážně šlo ve filmové adaptaci poznat. 

Každopádně stojí za to přečíst si a čekat na vydání posledního dílo trilogie!! :)
SHARE

Ella Knihomolka

Zdraví Vás Ella! Vášnivá čtenářka a malířka. Milovnice horké čokolády a nekonečných seriálů...
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentářů:

 1. Skvělá recenze!! :)
  Já jsem četla pouze první díl, který se mi hodně líbil ale chybělo mi tam pouto mezi čtenářem a knihou. Na druhý díl se chystám a snad to tam autor napravil. Na knihu si mě nalákala ještě více! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Můžu se zeptat ? Bude natočený i druhý díl a už vůbec vyšel třetí díl alespoň v knižní podobě a pokud ne , má vůbec v plánu vyjít ? Děkuji moc za odpovědi :-)

  OdpovědětVymazat

„Květiny a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb.“
- Honoré De Balzac

Ella xo. Používá technologii služby Blogger.